Zažij opravdu Dobré léto / 22.03.2018

Workcamp Tamjdem

Ráno tě probudí zpěv ptáků a ještě ve spacáku se zaposloucháš do šumění moře. Když pak vyjdeš ze stanu, usedneš ke stolu s lidmi z celého světa a pustíš se do snídaně. U toho dokonce vtipkuješ v angličtině, a to ještě před týdnem nebylo jisté, zda si na to troufneš. A pak se jde na to…

Na co? Vše záleží na místě a typu tzv. workcampu – mezinárodního dobrovolnického projektu, kterého se zúčastníš. Někde tě během dne čeká ošetřování zvířat, jinde stavba hradu nebo práce s dětmi. Možností je nepřeberně, ale jedno mají tyto dobrovolnické akce společné – jsou to nejlepší, co tě v létě může potkat.

Ty tam jsou dny, kdy nám stačilo vyrazit s cestovkou na týden do Chorvatska a ležet na pláži. Díky workcampům můžeš vyjet do Chorvatska, a u toho poznat místní obyvatele i jejich každodenní život, a zároveň potkat partu mezinárodních dobrovolníků, kteří se sem sjedou ze všech koutů světa. Společně pak pomůžete místní neziskovce v práci a ve volném čase vyrazíte třeba na pláž.

Pracovní den vypadá na každém projektu jinak, ale zpravidla dobrovolníci pomáhají okolo šesti hodin. Odpoledne a víkendy mají volno a tehdy vyráží prozkoumat okolí, účastní se vzdělávacích workshopů nebo si zkrátka užívají oddech od svého každodenního života.

Jde o krátkodobé projekty, takže se připrav na jeden až tři týdny ve světě. Destinaci si můžeš zvolit podle sebe – lákají tě slunečné dny na jihu, divoká příroda za polárním kruhem nebo spíše ruch velkoměsta? Dáš přednost známé Evropě nebo vyrazíš za oceán? Zůstat můžeš i v Česku a ukázat zahraničním dobrovolníkům, jak to u nás chodí. V mezinárodní databázi workcampů určitě najdeš nejeden projekt, který se ti zalíbí.

Zní to všechno lákavě, ale stejně by tě zajímalo, k čemu je vůbec dobré věnovat svůj volný čas práci zadarmo? A právě proto, že workcampy nejsou jenom o práci, důvodů je hned několik! Získáš příležitost poznat cizí zemi očima místních (tedy víc než hotel na pláži a obchody se suvenýry), poznáš různé kultury ostatních členů dobrovolnické skupiny a naučíš se pracovat v mezinárodním týmu. Často tak získáš přátele na celý život. K tomu procvičíš angličtinu a rozšíříš si slovní zásobu (schválně jestli víš, jak se řekne rýč, kolečko nebo hrábě?). Vyčistíš si hlavu a načerpáš novou energii, ale taky získáš nové dovednosti. No a především pomůžeš neziskové organizaci v jejich smysluplné práci! To, co by bez dobrovolníků neziskovky odkládaly nebo dělaly příliš dlouho, budou mít díky tobě a dalším lidem na workcampu za týden až tři hotové! Dobrý pocit si s sebou dovezeš i domů, a kdo ví, třeba se zapojíš do podobných akcí i u nás.

Nemusíš se bát žádné složité byrokracie – od toho jsme tu my! Stačí, když si vybereš workcamp podle svých představ, vyplníš on-line přihlášku a zaplatíš účastnický poplatek, dál už se o tebe postaráme. Do dvou týdnů po přihlášení se dozvíš, jak tvé umístění dopadlo, a pokud vše klapne, můžeš si začít plánovat cestu. Ubytování, stravu i volnočasové aktivity budeš mít zajištěny od místní organizace, dopravu a cestovní pojištění si hradí každý dobrovolník sám.

Workcampy v zahraničí jsou otevřené všem starším 18 let a na stejnou akci v ČR, kam přijíždí dobrovolníci z celého věta, se můžeš vydat už od 15.  Veškeré detaily včetně odkazu na mezinárodní databázi workcampů, on-line přihlášku a výši poplatků najdeš na: http://www.tamjdem.cz/workcampy

Chceš do toho jít a udělat letos něco pro druhé? Teď je ta nejlepší chvíle na přihlášení – databáze je plná neuvěřitelných projektů a míst brzy začne ubývat. Tak neváhej!

 

Kontaktní informace: Eva Perútková, outgoing@tamjdem.cz, 776 697 642

Vítejte!

 

Tipy

 

Publikace

 

Studentské karty ISICAktuality / NovinkyPublikace NICM

Šumperkem doslova proběhl první ročník ŠumpeRUNu

Vůbec první ročník běžeckého závodu pro širokou amatérskou veřejnost je za námi. Tři stovky dospělých a téměř dvě stovky dětí běžely první červnovou neděli historickým centrem města. Absolutním vítězem na 10 km dlouhé trati se stal Marek Minář.

FOTO: sumperk.cz - zdroj MAWA foto

více informací >>

Šumperk – město budoucnosti

Pouliční lampy, které nastavují intenzitu světla dle potřeby, nádoby na odpad, jež hlásí, kdy jsou přeplněné, chytré lavičky, na nichž si můžete dobít mobil a vyřídit e-maily. I takto může vypadat město budoucnosti. Šumperk nezůstává pozadu, konceptem chytrých měst, tzv. Smart City, se zabývala na svém prvním jednání pracovní skupina Smart Šumperk City, jejímž iniciátorem se stal šumperský místostarosta Jakub Jirgl.

 

více informací >>

800 350 000: Národní linka pro odvykání kouření NOVĚ i pro závislé na alkoholu a hazardním hraní

Linka pro odvykání kouření provozovaná Českou koalicí proti tabáku, z. s. bude od 3. října 2018 pilotně poskytovat informace také lidem závislým na alkoholu, hazardním hraní a jejich blízkým. Rozšiřuje se tak o Národní linku pro odvykání alkoholu a Národní linku pro odvykání hraní. Výhledově je v plánu rozšíření o další závislosti.

více informací >>

Phubbing: Když se chceme cítit důležití

Vadí vám, že když jste se svými přáteli, dívají se na svůj telefon? Pro tento stav platí termín Phubbing - phone a snubbing = telefon a přehlížení. Člověk, který kontroluje mobil, zatímco je ve společnosti druhých, které přehlíží a upřednostňuje před nimi svůj telefon.

 

více informací >>