Zažij opravdu Dobré léto / 22.03.2018

Workcamp Tamjdem

Ráno tě probudí zpěv ptáků a ještě ve spacáku se zaposloucháš do šumění moře. Když pak vyjdeš ze stanu, usedneš ke stolu s lidmi z celého světa a pustíš se do snídaně. U toho dokonce vtipkuješ v angličtině, a to ještě před týdnem nebylo jisté, zda si na to troufneš. A pak se jde na to…

Na co? Vše záleží na místě a typu tzv. workcampu – mezinárodního dobrovolnického projektu, kterého se zúčastníš. Někde tě během dne čeká ošetřování zvířat, jinde stavba hradu nebo práce s dětmi. Možností je nepřeberně, ale jedno mají tyto dobrovolnické akce společné – jsou to nejlepší, co tě v létě může potkat.

Ty tam jsou dny, kdy nám stačilo vyrazit s cestovkou na týden do Chorvatska a ležet na pláži. Díky workcampům můžeš vyjet do Chorvatska, a u toho poznat místní obyvatele i jejich každodenní život, a zároveň potkat partu mezinárodních dobrovolníků, kteří se sem sjedou ze všech koutů světa. Společně pak pomůžete místní neziskovce v práci a ve volném čase vyrazíte třeba na pláž.

Pracovní den vypadá na každém projektu jinak, ale zpravidla dobrovolníci pomáhají okolo šesti hodin. Odpoledne a víkendy mají volno a tehdy vyráží prozkoumat okolí, účastní se vzdělávacích workshopů nebo si zkrátka užívají oddech od svého každodenního života.

Jde o krátkodobé projekty, takže se připrav na jeden až tři týdny ve světě. Destinaci si můžeš zvolit podle sebe – lákají tě slunečné dny na jihu, divoká příroda za polárním kruhem nebo spíše ruch velkoměsta? Dáš přednost známé Evropě nebo vyrazíš za oceán? Zůstat můžeš i v Česku a ukázat zahraničním dobrovolníkům, jak to u nás chodí. V mezinárodní databázi workcampů určitě najdeš nejeden projekt, který se ti zalíbí.

Zní to všechno lákavě, ale stejně by tě zajímalo, k čemu je vůbec dobré věnovat svůj volný čas práci zadarmo? A právě proto, že workcampy nejsou jenom o práci, důvodů je hned několik! Získáš příležitost poznat cizí zemi očima místních (tedy víc než hotel na pláži a obchody se suvenýry), poznáš různé kultury ostatních členů dobrovolnické skupiny a naučíš se pracovat v mezinárodním týmu. Často tak získáš přátele na celý život. K tomu procvičíš angličtinu a rozšíříš si slovní zásobu (schválně jestli víš, jak se řekne rýč, kolečko nebo hrábě?). Vyčistíš si hlavu a načerpáš novou energii, ale taky získáš nové dovednosti. No a především pomůžeš neziskové organizaci v jejich smysluplné práci! To, co by bez dobrovolníků neziskovky odkládaly nebo dělaly příliš dlouho, budou mít díky tobě a dalším lidem na workcampu za týden až tři hotové! Dobrý pocit si s sebou dovezeš i domů, a kdo ví, třeba se zapojíš do podobných akcí i u nás.

Nemusíš se bát žádné složité byrokracie – od toho jsme tu my! Stačí, když si vybereš workcamp podle svých představ, vyplníš on-line přihlášku a zaplatíš účastnický poplatek, dál už se o tebe postaráme. Do dvou týdnů po přihlášení se dozvíš, jak tvé umístění dopadlo, a pokud vše klapne, můžeš si začít plánovat cestu. Ubytování, stravu i volnočasové aktivity budeš mít zajištěny od místní organizace, dopravu a cestovní pojištění si hradí každý dobrovolník sám.

Workcampy v zahraničí jsou otevřené všem starším 18 let a na stejnou akci v ČR, kam přijíždí dobrovolníci z celého věta, se můžeš vydat už od 15.  Veškeré detaily včetně odkazu na mezinárodní databázi workcampů, on-line přihlášku a výši poplatků najdeš na: http://www.tamjdem.cz/workcampy

Chceš do toho jít a udělat letos něco pro druhé? Teď je ta nejlepší chvíle na přihlášení – databáze je plná neuvěřitelných projektů a míst brzy začne ubývat. Tak neváhej!

 

Kontaktní informace: Eva Perútková, outgoing@tamjdem.cz, 776 697 642

Vítejte!

 

Tipy

 

Publikace

 

Studentské karty ISICAktuality / NovinkyPublikace NICM

800 350 000: Národní linka pro odvykání kouření NOVĚ i pro závislé na alkoholu a hazardním hraní

Linka pro odvykání kouření provozovaná Českou koalicí proti tabáku, z. s. bude od 3. října 2018 pilotně poskytovat informace také lidem závislým na alkoholu, hazardním hraní a jejich blízkým. Rozšiřuje se tak o Národní linku pro odvykání alkoholu a Národní linku pro odvykání hraní. Výhledově je v plánu rozšíření o další závislosti.

více informací >>

Phubbing: Když se chceme cítit důležití

Vadí vám, že když jste se svými přáteli, dívají se na svůj telefon? Pro tento stav platí termín Phubbing - phone a snubbing = telefon a přehlížení. Člověk, který kontroluje mobil, zatímco je ve společnosti druhých, které přehlíží a upřednostňuje před nimi svůj telefon.

více informací >>

Studujte na nejlepších univerzitách světa díky stipendiu manželů Krskových

         Ilustrační fotoNadační fond, jehož zakladateli jsou Martina Krsková a Tomáš Krsek, poskytuje českým studentům stipendia na magisterské studium na nejlepších světových univerzitách. Podporuje studenty technických oborů, přírodních věd, ekonomie, historie a politologie.

více informací >>

Slevové karty ISIC, ITIC a ISIC SCHOLAR vystavíme na počkání!

Ať už jste doma nebo v zahraničí využijte možností, které vám nabízí ISIC karta!

V NICM vystavujeme na počkání jednorázové průkazy s fixní platností na jeden školní rok.

ISIC:

K vystavení budete potřebovat potvrzení o studiu, svoji pasovou fotografii, občanský průkaz a poplatek 350 Kč.

ISIC SCHOLAR:

K vystavení budete potřebovat vyplněnou žádost, pasovou fotografii, občanský průkaz zákonného zástupce a poplatek 350 Kč. Potvrzení o studiu ze školy není potřeba.

 

více informací >>