Virus Ebola. Víte jak se šíří? / 07.06.2018

Ministerstvo zdravotnictví Demokratické republiky Kongo dne 8. května 2018 nahlásilo Světové zdravotnické organizaci (dále jen „WHO“) výskyt viru Ebola v oblasti Bikoro, provincii Equateur. Jedná o celkově devátý potvrzený výskyt viru Ebola (EVD) v Demokratické republice Kongo. První případy EVD byly hlášeny z odlehlých částí Demokratické republiky Kongo, vesnic z oblasti Bikoro, v současné době jsou však potvrzeny případy EVD ve městě Mbandaka, oblast Wangata.

Aktuální situace

V období od 4. dubna (první případ) do 30. května 2018 bylo hlášeno celkem 50 případů onemocnění EVD. Laboratorně potvrzeno bylo 37 případů, u dalších 13 osob byl potvrzen pravděpodobný případ EVD. Onemocnění si vyžádalo celkem 25 obětí. Ke dni 29. května 2018 bylo vyhledáno 724 kontaktů.

Oblast

Bikoro

Iboko

Wangata

Celkem

Případy

 

 

 

 

Podezřelý případ

0

0

0

0

Pravděpodobný případ

11

2

0

13

Potvrzený případ

10

23

4

37

Celkem

21

25

4

50

 

 

Hodnocení rizika

Regionální riziko je stále vysoké, vzhledem k výskytu EVD ve velkém městě Mbandaka, což je přístav na řece Kongo, s mezinárodním spojením se sousedními zeměmi. Mezinárodní riziko je stále na nízké úrovni.

Očkování

V postižených oblastech probíhá očkování osob poskytujících lékařské ošetření, osob, jež přišli do kontaktu s nemocnými a dalších vybraných ohrožených skupin. K dispozici je 7 500 dávek očkovací látky. Celkem bylo prozatím vakcinováno 682 osob.

 

 

Zdroj textu a grafiky:

http://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/272728/SITREP-EVD-DRC-20180601-eng.pdf

https://ecdc.europa.eu/en/publications-data/how-does-ebola-spread

 Více informací v Češtině naleznete ZDE.

Vítejte!

 

Tipy

 

Publikace

 

Studentské karty ISICAktuality / NovinkyPublikace NICM

Šumperkem doslova proběhl první ročník ŠumpeRUNu

Vůbec první ročník běžeckého závodu pro širokou amatérskou veřejnost je za námi. Tři stovky dospělých a téměř dvě stovky dětí běžely první červnovou neděli historickým centrem města. Absolutním vítězem na 10 km dlouhé trati se stal Marek Minář.

FOTO: sumperk.cz - zdroj MAWA foto

více informací >>

Šumperk – město budoucnosti

Pouliční lampy, které nastavují intenzitu světla dle potřeby, nádoby na odpad, jež hlásí, kdy jsou přeplněné, chytré lavičky, na nichž si můžete dobít mobil a vyřídit e-maily. I takto může vypadat město budoucnosti. Šumperk nezůstává pozadu, konceptem chytrých měst, tzv. Smart City, se zabývala na svém prvním jednání pracovní skupina Smart Šumperk City, jejímž iniciátorem se stal šumperský místostarosta Jakub Jirgl.

 

více informací >>

800 350 000: Národní linka pro odvykání kouření NOVĚ i pro závislé na alkoholu a hazardním hraní

Linka pro odvykání kouření provozovaná Českou koalicí proti tabáku, z. s. bude od 3. října 2018 pilotně poskytovat informace také lidem závislým na alkoholu, hazardním hraní a jejich blízkým. Rozšiřuje se tak o Národní linku pro odvykání alkoholu a Národní linku pro odvykání hraní. Výhledově je v plánu rozšíření o další závislosti.

více informací >>

Phubbing: Když se chceme cítit důležití

Vadí vám, že když jste se svými přáteli, dívají se na svůj telefon? Pro tento stav platí termín Phubbing - phone a snubbing = telefon a přehlížení. Člověk, který kontroluje mobil, zatímco je ve společnosti druhých, které přehlíží a upřednostňuje před nimi svůj telefon.

 

více informací >>