Řepka: Za kyberšikanu půl roku vězení / 10.09.2018

http://www.blesk.cz/galerie/celebrity-ceske-celebrity/758819/repka-s-kristelovou-znovu-u-soudu-jsi-pi-a-bozi-trest-se-blizi-vzkazala-zena-katerine?foto=1Na nebezpečí kyberšikany upozornil v posledních dnech verdikt soudu, který odsoudil fotbalistu Tomáše Řepku k půl roku odnětí svobody a jeho partnerku Kateřinu Kristelovou k pokutě 50tisíc korun. Rozsudek zatím není pravomocný, oba partneři chystají podat odvolání.

ŘepkaKristelovou podle policie loni v září vytvořili na internetu falešný erotický inzerát fotbalistovy bývalé partnerky Vlaďky Erbové a chvíli i jejím jménem chatovali se zájemci o sex. Pak zveřejnili také její číslo na mobil, takže muži se začali ozývat přímo jí“, uvedl server IDNES. Celkově vytvořili tři erotické inzeráty. Řepkova bývalá manželka Vlaďka Řepková se následně psychicky zhroutila.

 Přestože kyberšikana nezpůsobuje fyzickou újmu, bývá často více nebezpečná, než klasická šikana. A její výskyt v posledních letech narůstá. Oproti tradiční šikaně je kyberšikana nebezpečnější v tom, že si často neuvědomujeme či nepřipouštíme, jaké devastující následky mohou naše „legrácky“, „popichování“, zesměšňování až výhrůžky na síti ostatním způsobit.

Policie se o takovýchto případech dozví až v případě, že oběť podá trestní oznámení. „Závažnější je, když dotyčný zneužije opravdový profil svého blízkého na sociálních sítích a přihlašuje se tam pomocí hesla, které zná. V tomto případě jde o trestný čin neoprávněného přístupu k počítačovému nosiči“, uvedl pro server IDNES Jan Palyza, výkonný ředitel Národního centra bezpečného internetu.

Jak by se měl člověk kyberšikaně bránit?

Rozhodně je potřeba postavit se k ní čelem. Oběť by se měla okamžitě a patřičně bránit, není tím však myšlen protiútok. „Vhodné je útočníka zdvořile a jasně požádat, aby s útoky přestal, popřípadě mu oznámit, že pokud šikana z jeho strany nepřestane, bude nutné informovat o situaci patřičné orgány. Na sociálních sítích je možné útočníka nahlásit pomocí prostředků, které daná sociální síť umožňuje nebo útočníka zablokovat. V případě, že útočník si najde jinou cestu k obtěžování a na výzvy nereaguje, pak řešením je oznámit problém policii či místním správním úřadům.“  (www.medium.com)

Ty mohou, podle druhu a formy šikany, vyhodnotit situaci jako trestně právní činnost. V tomto případě však musí jít o opakovanou a intenzivní činnost. U méně intenzivní formy kyberšikany může být postupováno podle občanského zákoníku, konkrétně lze podat žalobu na ochranu osobnosti. Zde se jedná o přestupek.

 Jak se chránit před kyberšikanou a jak se bránit útokům naleznete na portálu Policie ČR. 

 

Kam se obrátit o pomoc?

Pomoc online (Internet Helpline)   www.pomoconline.czwww.pomoc@linkabezpeci.cz

Národní centrum bezpečnějšího internetu (Safer Internet) www.uoou.cz , www.posta@uoou.cz

Policie 158

Vítejte!

 

Tipy

 

Publikace

 

Studentské karty ISICAktuality / NovinkyPublikace NICM

800 350 000: Národní linka pro odvykání kouření NOVĚ i pro závislé na alkoholu a hazardním hraní

Linka pro odvykání kouření provozovaná Českou koalicí proti tabáku, z. s. bude od 3. října 2018 pilotně poskytovat informace také lidem závislým na alkoholu, hazardním hraní a jejich blízkým. Rozšiřuje se tak o Národní linku pro odvykání alkoholu a Národní linku pro odvykání hraní. Výhledově je v plánu rozšíření o další závislosti.

více informací >>

Phubbing: Když se chceme cítit důležití

Vadí vám, že když jste se svými přáteli, dívají se na svůj telefon? Pro tento stav platí termín Phubbing - phone a snubbing = telefon a přehlížení. Člověk, který kontroluje mobil, zatímco je ve společnosti druhých, které přehlíží a upřednostňuje před nimi svůj telefon.

více informací >>

Studujte na nejlepších univerzitách světa díky stipendiu manželů Krskových

         Ilustrační fotoNadační fond, jehož zakladateli jsou Martina Krsková a Tomáš Krsek, poskytuje českým studentům stipendia na magisterské studium na nejlepších světových univerzitách. Podporuje studenty technických oborů, přírodních věd, ekonomie, historie a politologie.

více informací >>

Slevové karty ISIC, ITIC a ISIC SCHOLAR vystavíme na počkání!

Ať už jste doma nebo v zahraničí využijte možností, které vám nabízí ISIC karta!

V NICM vystavujeme na počkání jednorázové průkazy s fixní platností na jeden školní rok.

ISIC:

K vystavení budete potřebovat potvrzení o studiu, svoji pasovou fotografii, občanský průkaz a poplatek 350 Kč.

ISIC SCHOLAR:

K vystavení budete potřebovat vyplněnou žádost, pasovou fotografii, občanský průkaz zákonného zástupce a poplatek 350 Kč. Potvrzení o studiu ze školy není potřeba.

 

více informací >>