Přemýšlíš, kam v létě vyrazit? A co takhle rovnou k někomu domů? / 01.06.2017

Pronajmout si na pár dní až týdnů něčí soukromý pokojík, byt či dům namísto hotelu je stále oblíbenějším způsobem bydlení v zahraničí. Podle ČTK patří k nejpopulárnějším místům, kde se cestovatelé takto ubytovávají, Praha. Chcete si i vy vychutnat evropské metropole tímto netradičním způsobem?

Takzvaný "homestay", "house sitting" nebo "couch surfing" (obecně "hospitality service") je moderní způsob ubytování v zahraničí, při kterém bydlíte přímo u někoho doma, ať už v jeho pokoji, bytě či domě. Můžete takto zůstat na pouhý víkend jako turista či rovnou na celý rok jako zahraniční student.

Kouzlo tohoto bydlení spočívá ve faktu, že bydlíte ve skutečném "domově", nikoliv v neosobním hotelu, hostelu nebo komerčním podnájmu. Navíc zjistíte, jak lidé v dané zemi skutečně žijí. Někdy bydlíte přímo s nimi, jindy sami. 

Aplikace Airbnb je jednou z platforem, přes kterou lidé nabízejí a vyhledávají tento typ ubytování nejčastěji. Devátou nejnavštěvovanější lokalitou na Airbnb je momentálně Praha. Dalšími populárními místy jsou třeba Londýn, Paříž nebo Barcelona. Přes Airbnb za zvolené ubytování platíte.

Ještě dobrodružnější způsob cestování nabízí "home exchange"/ "house swapping", někdy zvaný "couch surfing". Při couch surfingu bydlíte také u někoho doma, ale bezplatně, protože sami zároveň na oplátku poskytnete své bydlení někomu jinému.

Obojí způsob ubytování vyžaduje větší odvahu i obezřetnost. Proto sociální sítě (aplikace a weby), přes které si lidé dané nabídky a poptávky k bydlení vyměňují, vyžadují řadu kroků k zajištění bezpečnosti - od vytvoření podrobných profilů až po možnost vzájemného hodnocení a zpětné vazby.

Pokud nemáte vlastní bydlení, které byste mohli propůjčit ani peníze, kterými byste mohli zaplatit, můžete zkusit splatit své ubytování fyzickou prací. Třeba se můžete majitelům nabídnout, že jim pomůžete s úklidem, vařením, šoferováním, hlídáním dětí nebo prací na statku. 

Dalším typem "homestay" je ubytování přímo v rodině, které je oblíbené zejména u studentů. Výhody a nevýhody takového bydlení najdete například na této stránce o životě vAustrálii.

 

Už víte, kam a jak letos vyrazíte vy?

Výsledek obrázku pro couchsurfing

Vítejte!

 

Tipy

 

Publikace

 

Studentské karty ISICAktuality / NovinkyPublikace NICM

800 350 000: Národní linka pro odvykání kouření NOVĚ i pro závislé na alkoholu a hazardním hraní

Linka pro odvykání kouření provozovaná Českou koalicí proti tabáku, z. s. bude od 3. října 2018 pilotně poskytovat informace také lidem závislým na alkoholu, hazardním hraní a jejich blízkým. Rozšiřuje se tak o Národní linku pro odvykání alkoholu a Národní linku pro odvykání hraní. Výhledově je v plánu rozšíření o další závislosti.

více informací >>

Phubbing: Když se chceme cítit důležití

Vadí vám, že když jste se svými přáteli, dívají se na svůj telefon? Pro tento stav platí termín Phubbing - phone a snubbing = telefon a přehlížení. Člověk, který kontroluje mobil, zatímco je ve společnosti druhých, které přehlíží a upřednostňuje před nimi svůj telefon.

více informací >>

Studujte na nejlepších univerzitách světa díky stipendiu manželů Krskových

         Ilustrační fotoNadační fond, jehož zakladateli jsou Martina Krsková a Tomáš Krsek, poskytuje českým studentům stipendia na magisterské studium na nejlepších světových univerzitách. Podporuje studenty technických oborů, přírodních věd, ekonomie, historie a politologie.

více informací >>

Slevové karty ISIC, ITIC a ISIC SCHOLAR vystavíme na počkání!

Ať už jste doma nebo v zahraničí využijte možností, které vám nabízí ISIC karta!

V NICM vystavujeme na počkání jednorázové průkazy s fixní platností na jeden školní rok.

ISIC:

K vystavení budete potřebovat potvrzení o studiu, svoji pasovou fotografii, občanský průkaz a poplatek 350 Kč.

ISIC SCHOLAR:

K vystavení budete potřebovat vyplněnou žádost, pasovou fotografii, občanský průkaz zákonného zástupce a poplatek 350 Kč. Potvrzení o studiu ze školy není potřeba.

 

více informací >>