Menšiny - jednotlivé etnické a národnostní menšiny v ČR / 28.08.2015

Národnostní složení obyvatelstva ČR. Organizace, velvyslanectví.

 

Veřejná databáze Českého statistického úřadu - Národnostní složení obyvatelstva (vdb.czso.cz)

 

Bulhaři

 

Francouzi

 

Maďaři

 

Němci

 • Goethe-Institut (Lehrmittelzentrum Pardubice) - Německá knihovna a informační centrum Goethe-Institutu Praha. Přehled akcí, jazykových kurzů, kontakt, zajímavé internetové adresy (www.goethe.de; www.goethepardubice.org)
 • Landeszeitung - noviny německé menšiny v České republice - Na stránkách naleznete tyto konkrétní informace: Představení německé menšiny, žijící v ČR a zastupování jejích zájmů. Popularizace, podpora a šíření německého jazyka a kultury, zvláště pro německou menšinu. Sounáležitost německé menšiny v ČR s jejich odsunutými krajany v Německu a Rakousku. Úsilí o dorozumění mezi Němci a Čechy, resp. mezi Čechy a sudetskými Němci. (www.landeszeitung.cz)
 • Nadace Brücke/Most - Nadace na podporu česko-německého porozumění a spolupráce. Iniciuje a podporuje literární, hudební a umělecké výměny. Stránky v českém i německém jazyce o kulturních akcích, vzdělávacích programech a o komunikaci obou států iniciované touto nadací. (www.bruecke-most-stiftung.de)
 • Německé velvyslanectví v České republice (www.prag.diplo.de)
 • Velvyslanectví České republiky v Berlíně (www.mzv.cz/berlin)

 

Poláci

 • Kongres Polaków - zastupuje polskou národnostní menšinu ve vztahu k majoritní společnosti, orgánům státní správy a samosprávy, sdělovacím prostředkům; koordinuje činnost polských spolků působících v ČR , jež se v něm sdružují. Kongres vydává periodikum "Głos Ludu" a knihy polských autorů, působících v ČR. K dalším aktivitám patří pořádání diskusních setkání, besed s politiky, školení a seminářů pro dobrovolníky z řad členů občanských sdružení, která zastřešuje, a řady kulturních akcí. Zástupci Kongresu reprezentují polskou menšinu jak na úrovni obecních samospráv, tak v Radě pro národnosti vlády ČR a poradním orgánu MŠMT pro záležitosti národnostního školství. (www.polonica.cz)
 • Sdružení polské mládeže v České republice Dsiupla (www.dziupla.cz)
 • Stowarzyszenia Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej (www.scmt.cieszyn.pl)
 • Polský institut v Praze - Hlavním cílem Polského institutu v Praze je propagace a šíření znalostí o polské kultuře a poskytování informací o Polsku. Stránky informují o kulturních akcích, na kterých se institut spolupodílí. Obecně informují o knihovně, půjčovnách a kurzech, které institut provozuje. (polskyinstitut.cz)
 • Polski Związek Kulturalno - Oświatowy (Zarząd główny) - Polská menšina v ČR. Akce, články, odkazy. Stránka zatím pouze v polštině. (pzko.cz)
 • Velvyslanectví Polské republiky v Praze (www.ambpol.cz)
 • Velvyslanectví České republiky v Polsku (www.mzv.cz/katowice)

 

Rakušané

 

Romové

 • Romové v České Republice - Stránky obsahují archiv a aktuální zpravodajství romského vysílání O Roma vakeren, stručný přehled historie Romů od jejich migrace z Indie do současnosti, přehled romistické a romské literatury, portréty a výpovědi Romů a romistů a přehled organizací, jejichž náplní je realizace romských projektů. (romove.radio.cz)
 • Romano hangos - Elekronická verze romského čtrnáctideníku Romano hangos, vydávaného společenstvím Romů na Moravě. (mujweb.cz/rhangos)
 • Romano džaniben - Čtvrtletník romistických studií, vycházející od roku 1994. Obsahuje odborné i populárně zaměřené články, ukázky romské slovesnosti, literatury, výtvarného umění, informace a recenze vybraných publikací o Romech.(www.dzaniben.cz)
 • Lačhe Čhave - Dětský romský klub - Motivace romských dětí, různé aktivity, cíle a výsledky. Historie Romů nejen na území Čech a Moravy (www.lache-chave.cz)
 • Drom, romské středisko (www.drom.cz)
 • Rada vlády ČR pro záležitosti romské komunity (www.vlada.cz/cz/pracovni-a-poradni-organy-vlady/zalezitosti-romske-komunity/uvod-5779)
 • Romano vod´i - Romská duše - Internetová verze měsíčníku Romano vod´i, přinášející vždy aktuální číslo tištěného časopisu, řadu aktualit, kalendář akcí, diskuzní fórum a ankety (www.romea.cz)
 • Muzeum romské kultury (www.rommuz.cz)

 

Rumuni

 

Řekové

 

Slováci

 

Ukrajinci a Rusíni

 

Vietnamci

 

Židé

 

 

 

 

Vítejte!

 

Tipy

 

Publikace

 

Studentské karty ISICAktuality / NovinkyPublikace NICM

800 350 000: Národní linka pro odvykání kouření NOVĚ i pro závislé na alkoholu a hazardním hraní

Linka pro odvykání kouření provozovaná Českou koalicí proti tabáku, z. s. bude od 3. října 2018 pilotně poskytovat informace také lidem závislým na alkoholu, hazardním hraní a jejich blízkým. Rozšiřuje se tak o Národní linku pro odvykání alkoholu a Národní linku pro odvykání hraní. Výhledově je v plánu rozšíření o další závislosti.

více informací >>

Phubbing: Když se chceme cítit důležití

Vadí vám, že když jste se svými přáteli, dívají se na svůj telefon? Pro tento stav platí termín Phubbing - phone a snubbing = telefon a přehlížení. Člověk, který kontroluje mobil, zatímco je ve společnosti druhých, které přehlíží a upřednostňuje před nimi svůj telefon.

více informací >>

Studujte na nejlepších univerzitách světa díky stipendiu manželů Krskových

         Ilustrační fotoNadační fond, jehož zakladateli jsou Martina Krsková a Tomáš Krsek, poskytuje českým studentům stipendia na magisterské studium na nejlepších světových univerzitách. Podporuje studenty technických oborů, přírodních věd, ekonomie, historie a politologie.

více informací >>

Slevové karty ISIC, ITIC a ISIC SCHOLAR vystavíme na počkání!

Ať už jste doma nebo v zahraničí využijte možností, které vám nabízí ISIC karta!

V NICM vystavujeme na počkání jednorázové průkazy s fixní platností na jeden školní rok.

ISIC:

K vystavení budete potřebovat potvrzení o studiu, svoji pasovou fotografii, občanský průkaz a poplatek 350 Kč.

ISIC SCHOLAR:

K vystavení budete potřebovat vyplněnou žádost, pasovou fotografii, občanský průkaz zákonného zástupce a poplatek 350 Kč. Potvrzení o studiu ze školy není potřeba.

 

více informací >>