Kamenné mohyly v Krkonoších jsou zábava turistů, ale neštěstí strážců přírody / 22.08.2017

Video z reportáže ČT zde: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2215312-kamenne-mohyly-v-krkonosich-jsou-zabava-turistu-ale-nestesti-strazcu-prirody

V korytě řeky v Labském dole kousek nad Špindlerovým Mlýnem stojí jedna kamenná mohyla vedle druhé. Turistům se evidentně líbí, pořizují si fotografie a přistavují další. Stačí jediná mohyla, která se stane vzorem, a turisté v jejím okolí během pár dnů postaví stovky dalších.

Ochranáři ale pro tuto zábavu pochopení nemají. Na kameny totiž ukládá jikry třeba ohrožená ryba vranka obecná nebo jsou tam larvy hmyzu, jako jsou chrostíci či jepice.

„Zdánlivě vypadá jako shluky kamínků přilepené ke kameni nebo větvičky, ale jsou to všechno larvy. Když ten kámen vyzvedneme z vody, tak ten živočich z něho neuteče, zpátky do vody se nedostane a usychá,“ podotknul hydrobiolog Adam Bednařík ze Správy Krkonošského národního parku.

Lidem se snaží domluvit a stavby bourat

Podobný problém je i podél turistických cest na horských hřebenech. „Rozebráním kamenných půd na hřebenech a postavením podobných kamenných pyramidek lidé přeruší proces, který trval tisíce let,“ uvedl mluvčí krkonošské správy Radek Drahný.

Zdroj: ČT24

Pokuty ochranáři rozdávat mohou, ale lidem spíš domlouvají. Kamenné mohyly pravidelně bourají, aby chyběl vzor pro další.

Vítejte!

 

Tipy

 

Publikace

 

Studentské karty ISICAktuality / NovinkyPublikace NICM

800 350 000: Národní linka pro odvykání kouření NOVĚ i pro závislé na alkoholu a hazardním hraní

Linka pro odvykání kouření provozovaná Českou koalicí proti tabáku, z. s. bude od 3. října 2018 pilotně poskytovat informace také lidem závislým na alkoholu, hazardním hraní a jejich blízkým. Rozšiřuje se tak o Národní linku pro odvykání alkoholu a Národní linku pro odvykání hraní. Výhledově je v plánu rozšíření o další závislosti.

více informací >>

Phubbing: Když se chceme cítit důležití

Vadí vám, že když jste se svými přáteli, dívají se na svůj telefon? Pro tento stav platí termín Phubbing - phone a snubbing = telefon a přehlížení. Člověk, který kontroluje mobil, zatímco je ve společnosti druhých, které přehlíží a upřednostňuje před nimi svůj telefon.

více informací >>

Studujte na nejlepších univerzitách světa díky stipendiu manželů Krskových

         Ilustrační fotoNadační fond, jehož zakladateli jsou Martina Krsková a Tomáš Krsek, poskytuje českým studentům stipendia na magisterské studium na nejlepších světových univerzitách. Podporuje studenty technických oborů, přírodních věd, ekonomie, historie a politologie.

více informací >>

Slevové karty ISIC, ITIC a ISIC SCHOLAR vystavíme na počkání!

Ať už jste doma nebo v zahraničí využijte možností, které vám nabízí ISIC karta!

V NICM vystavujeme na počkání jednorázové průkazy s fixní platností na jeden školní rok.

ISIC:

K vystavení budete potřebovat potvrzení o studiu, svoji pasovou fotografii, občanský průkaz a poplatek 350 Kč.

ISIC SCHOLAR:

K vystavení budete potřebovat vyplněnou žádost, pasovou fotografii, občanský průkaz zákonného zástupce a poplatek 350 Kč. Potvrzení o studiu ze školy není potřeba.

 

více informací >>