Co zařídit na úřadech když jste absolvent? / 02.07.2018

Na prvním místě pojištění!

Otázka, jak to bude po ukončení studia se zdravotním a sociálním pojištěním vyvstane absolventům na mysli nejčastěji. V případě, že již máte práci, je to jednoduché. Zdravotní i sociální pojištění za vás dále platí zaměstnavatel. To neplatí pro OSVČ, ti ho musí odvádět sami. Pokud však delší dobu nemůžete najít práci, je na zvážení, zda byste si neměli začít platit důchodové pojištění sami. Pokud si ho totiž Vy (nebo zaměstnavatel za Vás) nebudete dlouhodobě platit, nemusíte na důchod v budoucnosti vůbec dosáhnout. 
Zásadní informace týkající se zdravotního i sociálního pojištění, kterou je dobré si pamatovat, je doba, do které platí status studenta a do kdy za Vás tudíž pojištění ještě řeší stát. Tento takzvaný měsíc hájení se počítá do konce měsíce následujícího potom, co jste složili státnice.

Úřad práce

Zaevidovat se na úřadu práce sebou nese značné výhody. Po ukončení studia byste tedy neměli dlouho váhat a úřad navštívit. Jděte tam, kde máte trvalé bydliště a rozhodně sebou vezměte občanský průkaz, případně i dokumenty potřebné pro přiznání podpory v nezaměstnanosti, pokud na ni máte nárok. O podporu v nezaměstnanosti může žádat ten, kdo v průběhu posledních dvou let již alespoň 12 měsíců odváděl sociální pojištění.

Možnost dalšího studia

Máte-li v úmyslu ve studiu ještě pokračovat, neváhejte dlouho. Pro přihlášení na další školu platí ze zákona lhůta 3 měsíce, ve které s úřady nic řešit nemusíte. Toto však platí jen v případě, že studujete v řádné době, tedy že Vám ještě nebylo 26 let.

Tak hodně štěstí!

Vítejte!

 

Tipy

 

Publikace

 

Studentské karty ISICAktuality / NovinkyPublikace NICM

Šumperk – město budoucnosti

Pouliční lampy, které nastavují intenzitu světla dle potřeby, nádoby na odpad, jež hlásí, kdy jsou přeplněné, chytré lavičky, na nichž si můžete dobít mobil a vyřídit e-maily. I takto může vypadat město budoucnosti. Šumperk nezůstává pozadu, konceptem chytrých měst, tzv. Smart City, se zabývala na svém prvním jednání pracovní skupina Smart Šumperk City, jejímž iniciátorem se stal šumperský místostarosta Jakub Jirgl.

 

více informací >>

800 350 000: Národní linka pro odvykání kouření NOVĚ i pro závislé na alkoholu a hazardním hraní

Linka pro odvykání kouření provozovaná Českou koalicí proti tabáku, z. s. bude od 3. října 2018 pilotně poskytovat informace také lidem závislým na alkoholu, hazardním hraní a jejich blízkým. Rozšiřuje se tak o Národní linku pro odvykání alkoholu a Národní linku pro odvykání hraní. Výhledově je v plánu rozšíření o další závislosti.

více informací >>

Phubbing: Když se chceme cítit důležití

Vadí vám, že když jste se svými přáteli, dívají se na svůj telefon? Pro tento stav platí termín Phubbing - phone a snubbing = telefon a přehlížení. Člověk, který kontroluje mobil, zatímco je ve společnosti druhých, které přehlíží a upřednostňuje před nimi svůj telefon.

 

více informací >>

Studujte na nejlepších univerzitách světa díky stipendiu manželů Krskových

         Ilustrační fotoNadační fond, jehož zakladateli jsou Martina Krsková a Tomáš Krsek, poskytuje českým studentům stipendia na magisterské studium na nejlepších světových univerzitách. Podporuje studenty technických oborů, přírodních věd, ekonomie, historie a politologie.

více informací >>