Au-pair – obecné informace / 29.03.2016

Co je au-pair?
Au-pair pochází z francouzštiny a doslova znamená "další pár rukou". Tento pracovní program umožňuje dívkám, případně i chlapcům,  poznat skutečný každodenní život v cizí zemi - stanou součástí hostitelské rodiny, kde pečují o děti a pomáhají s chodem domácnosti. Největším přínosem je výrazné zlepšení jazykových znalostí.

 

Kde

Jako au-pair lze pracovat téměř v jakékoli zemi, kterou si vyberete. Nejjednoduší to je v zemích EU, kde není potřeba pracovní povolení. V zemích EU a dalších státech, kde je pracovní povolení vyžadováno (např. Rakousko), existují pro au-air speciální víza, jejichž získání je méně problematické než pro jiné profese. S jejich vyřízením vám pomůže agentura, která vám pobyt zprostředkuje.

 

Kdy

Pobyty au pair probíhají celoročně a mohou mít různou délku, záleží na vás a na rodině, jaké budete mít požadavky. Některé země však délku pobytu omezují platností víza, která je často 1 rok (v Německu, USA, Švýcarsku), někdy 2 roky (Dánsko, Norsko). V poslední době se nabídka rozšiřuje také o prázdninové, tj. tříměsíční nebo dvouměsíční pobyty.

 

Podmínky účasti

Program je určen svobodným a bezdětným dívkám i chlapcům ve věku 18 - 30 let (tento požadavek se v jednotlivých zemích liší), nutná je alespoň základní znalost jazyka cílové země, výhodou je předchozí zkušenost s prací s dětmi a řidičský průkaz.

 

Zdravotní pojištění

Ve většině států není povinností hostitelské rodiny platit au-pair zdravotní pojištění. V zemích EU platí, že pokud si au-pair stále hradí zdravotní pojištění v ČR, měla by mít při ošetření stejné podmínky jako obyvatelé dané země. Stále je však třeba počítat s s dalšími poplatky za ošetření (zubař apod.), výdaji za léky atd. Je tedy vhodné se před odjezdem zdravotně připojistit.  

 

Práce

Hlavní náplní práce au-pair je péče o děti přímo v rodinách. Dívka či chlapec s dětmi tráví jejich volný čas, vozí je do školy, připravuje jim jídlo, stará se o jejich denní režim. Má na starosti také drobné domácí práce jako vaření, praní, žehlení a další. Tyto práce by však měly vždy souviset s péčí o děti, au-pair není pomocnice v domácnosti! Existuje určitý rámec povinností au-pair, vždy však záleží na konkrétní rodině, s níž je třeba se domluvit na podrobnostech. V ideálním případě se au pair stane jakoby členem rodiny, ve které žije.

 

Pracovní podmínky

V závislosti na zemi a typu programu je stanovena pracovní doba, většinou je to 5 - 6 hodin denně, a to 5 nebo 6 dní v týdnu. Je stanoven také počet večerů (většinou 3 týdně), kdy může rodina au-pair požádat o hlídání dětí (baby-sitting). V průměru se pracovní doba pohybuje cca kolem 30 hodin týdně. Za práci rodina poskytuje ubytování, stravu a kapesné (cca 200 - 300 EUR, v USA 560 USD měsíčně), v některých zemích i pojištění nebo příspěvek na něj, v USA také zpáteční letenku. Kromě toho musí být au pair umožněna také návštěva jazykového či odborného kurzu. Na tento kurz au pair v některých zemích dostává příspěvek, někde je návštěva kurzu povinná (například v USA). Po určité době práce má au pair nárok také na placenou dovolenou.

 

Asistence agentury

Pokud je to pro danou zemi nutné, poskytne vám agentura pomoc s vyřízením víza, pracovního povolení a dalších formalit, jako je povolení k pobytu apod. Agentura vám také zajistí výběr rodiny podle vašich požadavků, zprostředkuje kontakt s rodinou a v případě problémů obvykle zdarma umožní i změnu rodiny.

  

Další služby agentury

Agentura vám většinou poskytne kontakty na školu, kde můžete navštěvovat jazykové či odborné kurzy, a také na další au pair v okolí. Dále bývá v nabídce (a někdy i v ceně) asistenční servis nebo služby koordinátora po celou dobu pobytu, zaškolení, pojištění, někdy i doprava na místo a zpět.

 

Poplatky

Registrační poplatek do programu, liší se podle cílové země: cca 1 000 - 4 000 kč.

Obvykle se platí také vratná záloha, kterou dostanete při dodržení všech podmínek zpět po návratu z pobytu.

Nutno počítat také s poplatky ambasádě za případné vyřízení víza.

 

 

Vítejte!

 

Tipy

 

Publikace

 

Studentské karty ISICAktuality / NovinkyPublikace NICM

800 350 000: Národní linka pro odvykání kouření NOVĚ i pro závislé na alkoholu a hazardním hraní

Linka pro odvykání kouření provozovaná Českou koalicí proti tabáku, z. s. bude od 3. října 2018 pilotně poskytovat informace také lidem závislým na alkoholu, hazardním hraní a jejich blízkým. Rozšiřuje se tak o Národní linku pro odvykání alkoholu a Národní linku pro odvykání hraní. Výhledově je v plánu rozšíření o další závislosti.

více informací >>

Phubbing: Když se chceme cítit důležití

Vadí vám, že když jste se svými přáteli, dívají se na svůj telefon? Pro tento stav platí termín Phubbing - phone a snubbing = telefon a přehlížení. Člověk, který kontroluje mobil, zatímco je ve společnosti druhých, které přehlíží a upřednostňuje před nimi svůj telefon.

více informací >>

Studujte na nejlepších univerzitách světa díky stipendiu manželů Krskových

         Ilustrační fotoNadační fond, jehož zakladateli jsou Martina Krsková a Tomáš Krsek, poskytuje českým studentům stipendia na magisterské studium na nejlepších světových univerzitách. Podporuje studenty technických oborů, přírodních věd, ekonomie, historie a politologie.

více informací >>

Slevové karty ISIC, ITIC a ISIC SCHOLAR vystavíme na počkání!

Ať už jste doma nebo v zahraničí využijte možností, které vám nabízí ISIC karta!

V NICM vystavujeme na počkání jednorázové průkazy s fixní platností na jeden školní rok.

ISIC:

K vystavení budete potřebovat potvrzení o studiu, svoji pasovou fotografii, občanský průkaz a poplatek 350 Kč.

ISIC SCHOLAR:

K vystavení budete potřebovat vyplněnou žádost, pasovou fotografii, občanský průkaz zákonného zástupce a poplatek 350 Kč. Potvrzení o studiu ze školy není potřeba.

 

více informací >>