Navigace:
>>
>>
Šumperk – město budoucnosti

Šumperk – město budoucnosti

Na prvním březnovém jednání pracovní skupiny Smart Šumperk City za účasti vedení města a odborných pracovníků městského úřadu byl prezentován koncept měst budoucnosti, jenž staví na principech chytrého města, tzv. Smart City. „Smyslem toho konceptu je pomocí chytrých technologií zjednodušit život obyvatelům města, ať už v oblasti komunikace s úřady, snadnějšího přístupu k internetu či možnostem plateb prostřednictvím chytrých karet. Chytré technologie hrají také významnou roli při efektivním řízení městské infrastruktury s ohledem na snižování znečištění a dalších negativních vlivů na životní prostředí. Příkladem mohou být například automobily na elektrický pohon, tzv. elektromobily, či pouliční lampy, jež nastavují intenzitu světla dle potřeby, nebo funkční odpadové hospodářství,“ vysvětluje místostarosta města Jakub Jirgl.

Zásadní otázkou pro budování chytrého města je vytvoření koncepce, jež by chytré technologie zaváděla systémově tak, aby jejich vzájemné propojení bylo smysluplné, efektivní a usnadňovalo lidem život. V této souvislosti je klíčovým dokumentem Strategický plán rozvoje města Šumperka, který se bude připravovat pro nové období a nové principy Smart City budou do dokumentu zapracovány. „Chci, abychom nový strategický dokument jako město spolutvořili se zpracovatelskou společností, a to právě tak, že do něj budeme implementovat principy Smart City. Naše město se tak může posunout dál mezi města, kterým záleží na komfortu jeho obyvatel, ruku v ruce s využíváním moderních technologií a zároveň s respektem k životnímu prostředí, jehož problematika mi není lhostejná,“ uvedl místostarosta Jirgl.

Další „Smart City vlaštovkou“ bylo pořízení tzv. chytré lavičky, která byla nainstalována na travnaté ploše v prostoru u šumperského divadla. Lidé si na ní mohou zdarma dobít mobil a využít wi-fi připojení k internetu. Lavička funguje na principu solárních panelů, které jsou její součástí. Lavička byla pořízena v rámci projektu Po stopách Malé Vídně a Slezského Říma, spolufinancovaného z prostředků EFRR prostřednictvím Euroregionu Glacensis, jenž realizovalo oddělení kultury šumperské radnice ve spolupráci s městským informačním centrem. Náklady na lavičku byly necelých 200 tisíc korun, z toho 85 % činí dotace.

„Vlak chytrých technologií se již rozjíždí, a pokud nezačneme teď, ujede nám a my jej budeme jen těžko dohánět,“ uzavřel místostarosta.  

<< Zpět na seznam aktualit

Vítejte!

 

Tipy

 

Publikace

 

Studentské karty ISICAktuality / NovinkyPublikace NICM

Šumperkem doslova proběhl první ročník ŠumpeRUNu

Vůbec první ročník běžeckého závodu pro širokou amatérskou veřejnost je za námi. Tři stovky dospělých a téměř dvě stovky dětí běžely první červnovou neděli historickým centrem města. Absolutním vítězem na 10 km dlouhé trati se stal Marek Minář.

FOTO: sumperk.cz - zdroj MAWA foto

více informací >>

Šumperk – město budoucnosti

Pouliční lampy, které nastavují intenzitu světla dle potřeby, nádoby na odpad, jež hlásí, kdy jsou přeplněné, chytré lavičky, na nichž si můžete dobít mobil a vyřídit e-maily. I takto může vypadat město budoucnosti. Šumperk nezůstává pozadu, konceptem chytrých měst, tzv. Smart City, se zabývala na svém prvním jednání pracovní skupina Smart Šumperk City, jejímž iniciátorem se stal šumperský místostarosta Jakub Jirgl.

 

více informací >>

800 350 000: Národní linka pro odvykání kouření NOVĚ i pro závislé na alkoholu a hazardním hraní

Linka pro odvykání kouření provozovaná Českou koalicí proti tabáku, z. s. bude od 3. října 2018 pilotně poskytovat informace také lidem závislým na alkoholu, hazardním hraní a jejich blízkým. Rozšiřuje se tak o Národní linku pro odvykání alkoholu a Národní linku pro odvykání hraní. Výhledově je v plánu rozšíření o další závislosti.

více informací >>

Phubbing: Když se chceme cítit důležití

Vadí vám, že když jste se svými přáteli, dívají se na svůj telefon? Pro tento stav platí termín Phubbing - phone a snubbing = telefon a přehlížení. Člověk, který kontroluje mobil, zatímco je ve společnosti druhých, které přehlíží a upřednostňuje před nimi svůj telefon.

 

více informací >>