Navigace:
>>
>>
Phubbing: Když se chceme cítit důležití

Phubbing: Když se chceme cítit důležití

Vadí vám, že když jste se svými přáteli, dívají se na svůj telefon? Pro tento stav platí termín Phubbing - phone a snubbing = telefon a přehlížení. Člověk, který kontroluje mobil, zatímco je ve společnosti druhých, které přehlíží a upřednostňuje před nimi svůj telefon.

Podívejte se na video I forgot my phone, které přesně zachycuje způsoby, jakými závislost na dvoupalcovém displeji negativně dopadá na všechny aspekty každodenního života.

Představte si, jaké by to bylo, kdyby upozornění, která na mobilu dostáváme pokaždé, když obdržíme zprávu, přicházela ve formě skutečných dopisů doručovaných přímo na stůl, u něhož s ostatními sedíme. Vzhledem k tomu, že během jedné hodiny bychom mohli dostat poměrně dost e-mailů, neznamenalo by to, že před námi bude na talíři stát celá hromada dopisů? Obvyklou reakcí by bylo je sesbírat a odložit stranou s tím, že si je přečteme později, a ne začít jeden po druhém otevírat a číst přede všemi u stolu. To by totiž bylo považováno v nejlepším případě za známku špatného vychování a v nejhorším za extrémně neslušné.

Jak se cítíte, když s někým mluvíte a on před vámi začne komunikovat s někým jiným přes mobilní telefon?

V lidech je hluboce zakořeněna psychologiká potřeba důležitosti. Potřebujeme, aby na nás záleželo! Být ve spojení se světem či zveřejňovat přede všemi své názory (Facebook, Twitter) je pro nás způsobem získávání důležitosti, hlasu, kterému někdo naslouchá. Když se scházíme s lidmi, povídáme si a jsme opravdu ve spojení někým, kdo ale vzápětí tráví většinu času na telefonu, v rámci ochranných mechanismů hledáme způsob, jak ukojit svou potřebu důležitosti, a tehdy obvykle také saháme po telefonu. Ten představuje první bezpečný přístav ve chvílích, kdy potřebujeme znovu nastolit rovnováhu a chceme pocítit svou důležitost nebo navázat spojení alespoň digitálně, když jsou spojení ve skutečném světě přerušená. Může to přerůst v neustále se opakující cyklus. Pokud ten druhý na chvíli vzhlédne od obrazovky a vidí, že vy se o spojení s ním nepokoušíte, vrátí se k digitálnímu zařízení, aby ukojil vlastní potřebu důležitosti. A tak tento ničivý nekomunikační cyklus pokračuje.

Kdy jste si jen tak někde sedli a nic nedělali?

<< Zpět na seznam aktualit

Vítejte!

 

Tipy

 

Publikace

 

Studentské karty ISICAktuality / NovinkyPublikace NICM

800 350 000: Národní linka pro odvykání kouření NOVĚ i pro závislé na alkoholu a hazardním hraní

Linka pro odvykání kouření provozovaná Českou koalicí proti tabáku, z. s. bude od 3. října 2018 pilotně poskytovat informace také lidem závislým na alkoholu, hazardním hraní a jejich blízkým. Rozšiřuje se tak o Národní linku pro odvykání alkoholu a Národní linku pro odvykání hraní. Výhledově je v plánu rozšíření o další závislosti.

více informací >>

Phubbing: Když se chceme cítit důležití

Vadí vám, že když jste se svými přáteli, dívají se na svůj telefon? Pro tento stav platí termín Phubbing - phone a snubbing = telefon a přehlížení. Člověk, který kontroluje mobil, zatímco je ve společnosti druhých, které přehlíží a upřednostňuje před nimi svůj telefon.

více informací >>

Studujte na nejlepších univerzitách světa díky stipendiu manželů Krskových

         Ilustrační fotoNadační fond, jehož zakladateli jsou Martina Krsková a Tomáš Krsek, poskytuje českým studentům stipendia na magisterské studium na nejlepších světových univerzitách. Podporuje studenty technických oborů, přírodních věd, ekonomie, historie a politologie.

více informací >>

Slevové karty ISIC, ITIC a ISIC SCHOLAR vystavíme na počkání!

Ať už jste doma nebo v zahraničí využijte možností, které vám nabízí ISIC karta!

V NICM vystavujeme na počkání jednorázové průkazy s fixní platností na jeden školní rok.

ISIC:

K vystavení budete potřebovat potvrzení o studiu, svoji pasovou fotografii, občanský průkaz a poplatek 350 Kč.

ISIC SCHOLAR:

K vystavení budete potřebovat vyplněnou žádost, pasovou fotografii, občanský průkaz zákonného zástupce a poplatek 350 Kč. Potvrzení o studiu ze školy není potřeba.

 

více informací >>